V Chebu dokončili solární sušárnu kalů z čistírny odpadních vod

V Chebu dnes představili novou solární sušárnu kalů z čistírny odpadních vod. Zařízení, které je teprve třetí v Česku, umožňuje díky slunečnímu záření výrazně snížit vlhkost kalů, které vznikají při čistění vody, a tím také snížit náklady na jejich přepravu a skládkování. Společnost Chevak, která provozuje vodohospodářská zařízení na Chebsku, do stavby solární sušičky investovala téměř 90 milionů korun s DPH, 85 procent činila evropská dotace, řekl dnes novinářům předseda představenstva Chevaku David Bracháček.

V Chebu dokončili solární sušárnu kalů z čistírny odpadních vod

V České republice se vodárenské kaly skládkují. Znamená to, že čistírny odpadních vod platí za skládkování, ale také za dopravu kalů, kterých jsou tisíce tun ročně. Sušárna, jež sníží objem kalů o vodu, kterou obsahuje, tak výrazně sníží množství kalu, který se musí na skládku odvézt. Kromě snížení nákladů jde podle Bracháčka i o příznivý dopad na ekologii, protože se také sníží potřeba nákladní dopravy.

"My tady máme, z oblasti Chebu a Aše, zhruba 4500 tun kalů ročně, pro představu je to nějakých 12 tun denně, čili 500 kilogramů za hodinu. A to se tady zpracuje, to je ten vylisovaný kal. My ho tady v podstatě odpaříme, 60 až 80 procent té vlhkosti se odpaří a k tomu nám pomůže zdarma sluníčko, a potom vozíme až tu sušinu na skládku," popsal základní princip fungování solární sušárny Bracháček.

Sušárna jsou dvě haly o šířce 12 metrů a délce 125 metrů. Na jedné straně se do nich nasypou vlhké kaly, speciální mechanismus kaly prohrabuje a postupně posouvá, zatímco uvnitř haly dochází zároveň k ohřevu vzduchu a odpařování. Na druhém konci haly je pak možno odebrat kaly s podstatně nižší vlhkostí.

První solární sušárnu zprovoznili v Mariánských Lázních v roce 2022. Investorem byla stejně jako v Chebu společnost Chevak, která tak nyní provozuje dvě ze tří takových sušáren v Česku. Třetí byla nedávno otevřená v Litovli na Olomoucku.

Chebské haly na sušení kalu jsou takzvaně hybridní, to znamená, že jsou schopny provozu i za nepříznivého počasí, kdy slunce tolik nehřeje. Je možné vzduch uvnitř ohřívat i teplem z kogenerace, které vzniká při čištění odpadní vody. Úsporná řešení byla použita i při samotné stavbě, kterou prováděla metodou Desing and Build (projekt a stavba) společnost STRABAG. Použila recyklované materiály a třeba na úpravu základní betonové desky hal použila dálniční finišer, který zkrátil dobu pokládku betonu z týdnů na několik dní.

Protože se stále zpřísňují evropské předpisy ohledně provozování čistíren směrem k jejich energetické neutralitě, ani výsledný vysušený kal nemusí v budoucnu v plném objemu mířit na skládku. Existují už i prototypy pyrolýzních technologií, které umí bez přístupu vzduchu odpad rozložit a energeticky využít. Další možností, která je blíže realizaci, je možnost použít kal pro pěstování, ne sice potravinových surovin, protože kaly mohou obsahovat i zbytky například léků nebo jiných nebezpečných látek, ale třeba pro pěstování květin.

Súvisiace články

Nenápadní solárníci jsou hitem pražské burzy. Proč akcie E4U vzrostly o 56 procent?

Takový růst se jen tak nevidí. Akcie společnosti E4U, která vlastní dvě solární elektrárny na jižní Moravě, v posledních 15 dnech…

Expert: Ceny solárních panelů v prvním čtvrtletí mírně vzrostly

Ceny solárních panelů pro český trh v prvním čtvrtletí vzrostly o 2 procenta, jak vyplývá z analýzy nabídek největších globálních…

Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025

Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se…

VAK Hradec Králové loni zvedl zisk na 57 mil. Kč, většinu chce investovat

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk o dvě třetiny na 57 milionů korun z předloňských 34 milion…

Čínska Baidu sa v Európe chystá prvý raz otestovať taxislužbu bez vodiča Apollo Go

Čínska Baidu sa v Európe chystá prvý raz otestovať taxislužbu bez vodiča Apollo Go, píše denník The Wall Street Journal. Robotické…

Kalendár akcií

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Solární energie a akumulace v ČR

28. 05. 2025 - 29. 05. 2025
Forum Karlín, Praha
Největší tuzemská událost věnovaná solární energetice a akumulaci je po roce opět tady! Solární konference 2025, která se koná ve dnech 28. a 29. květ...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89702
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1184
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika